polo ralph lauren
polo ralph lauren pas cher
ralph lauren
polo lacoste
ralph lauren pas cher
ralph lauren homme pas cher
polo ralph lauren
ralph lauren homme pas cher
polo ralph lauren
polo lacoste
polo ralph lauren femme
sacoche luis vuitton
doudoune ralph lauren homme pas cher
polo burberry femme
polo ralph lauren
veste burberry
polo ralph lauren homme
polo lacoste
polo ralph lauren
polo ralph lauren homme
polo ralph lauren
ralph lauren pas cher
ralph lauren polo homme
ralph lauren pas chers
ralph lauren
ralph lauren pas chers
ralph lauren pas cher
ralph lauren pas chers
ralph lauren pas cher
 
| Strona główna | Zwiedzanie | Last Minute | Wyszukiwarka ofert  | Bilety Lotnicze | Rezerwacja | O firmie Mam pytanie |
 

BERTUR Biuro Podróży ul. Płocka 15 Lok 4, 01-231 Warszawa biuro@bertur.pl
tel. (22) 862 50 70 tel. 862 34 62, kom. 791 53 50 70 fax. (22) 862 50 70; bertur@bertur.pl

 UKRAINA - KRYM

 

  


 
STRONA GŁÓWNA

UZDROWISKA

WSZYSTKIE UZDROWISKA
LITWA
UKRAINA
SŁOWACJA
CZECHY
WĘGRY

BILETY AUTOKAROWE

POŁĄCZENIA KOLEJOWE

POGODA
PRZELICZNIK WALUTOWY
NIEZBĘDNIK TURYSTY
KONTAKT

 

Warunki naturalne
Klimat kształtowany jest przez dwa czynniki - morze i góry. Zima jest łagodna, wiosna krótka, lato gorące ( temperatury do + 39°C, lecz z dzięki bliskości morza upały nie są dokuczliwe), a jesień długa i ciepła. Charakterystyczne dla Krymu jest również duże nasłonecznienie(ok. 2,2 tys. godz. rocznie). Temperatura wody w morzu - z końcem maja + 18°C, , w lecie do + 25°C.Na Wybrzeżu Południowym (Jałta, Ałuszta, Sudak) dominuje roślinność śródziemnomorska (2,7 tys. gatunków, w tym wiele rzadkich - 187 endemitów),

Kuchnia
Poza charakterystycznymi dla kuchni rosyjskiej i ukraińskiej potrawami mącznymi (pierogi) i słynnymi zupami (barszcz ukraiński i solanka), godne polecenia są potrawy kuchni tatarskiej i karaimskiej (czeburak - pierożek z mięsem) i płow (ryż z warzywami i baraniną). Należy także pamiętać o tradycjach winiarskich Krymu. Za najlepsze wino uznawana jest madera Massandra - notowana na liście 100 najlepszych win świata

Parking przy lotnisku


Przeprawy promowe

 

 

 
SAMOLOTEM

WYPOCZYNEK

POBYTY WYPOCZYNKOWE

Krym wyróżnia również wyjątkowe zróżnicowanie klimatyczne, tworzą go: ląd, morze i góry. Na południe od Gór Krymskich, nad samym morzem spotykamy klimat subtropikalny, na wybrzeżach wschodnim i zachodnim śródziemnomorski, a w głębi lądu step. Klimat i krajobraz okolic Jałty i Ałuszty często porównuje się z Lazurowym Wybrzeżem.

 WYCIECZKI FAKULTATYWNE

ZWIEDZANIE

KRYM WSCHODNI - W KRAINIE NIEBIESKICH GÓR 8 LUB 15 DNI
KRYMSKIE PEREŁKI
SONET KRYMSKI
DOOKOŁA KRYMU
PERŁY KRYMU-KRYM WSCHODNI
PERŁY KRYMU-KRYM ZACHODNI
W KRAJU CYPRYSÓW I MAGNOLII

CZARUJĄCY KRYM

 

KRYM WSCHODNI - W KRAINIE NIEBIESKICH GÓR 8 LUB 15 DNI

KRYMSKIE PEREŁKI

SONET KRYMSKI

DOOKOŁA KRYMU

PERŁY KRYMU-KRYM WSCHODNI

PERŁY KRYMU-KRYM ZACHODNI

W KRAINIE CYPRYSÓW I MAGNOLII

CZARUJĄCY KRYM

 

 

KRYM
Wielki półwysep w basenie Morza Czarnego. Łagodny klimat, położenie na przecięciu ważnych, morskich szlaków handlowych sprawiły, iż był on zawsze znakomitym miejscem osadnictwa. Określony przez Carycę Katarzynę II mianem "najpiękniejszej perły w koronie", przez lata stanowił ulubione miejsce wypoczynku władców z dynastii Romanowów, a później dygnitarzy ZSRR. Urok Krymu fascynował także ludzi sztuki.Żyli i pracowali na Krymie -, Fiodor Szalapin , Sergiusz Rachmaninow, Aleksander Puszkin, Lew Tołstoj, Antoni Czechow, Maksym Gorki, Włodzimierz Majakowski i Włodzimierz Wysocki. Powszechnie znane są także związki Polaków z Krymem - Adam Mickiewicz, Leon Potocki (właściciel majątku Liwadia), Maria Potocka (rzekomo ukochana żona chana Krym-Gireja)

WIELKA JAŁTA - najpopularniejszy rejon turystyczny Krymu, w skład którego wchodzą m.in. miejscowości Foros, Ałupka, Liwadia, Jałta, Massandra, Gurzuf z Artekiem. Do wszystkich tych miejscowości można dotrzeć trolejbusem (Ałuszta) lub "marszrutkami" (mikrobusy wyjeżdżające z centrum Jałty i kursujące po trasach Jałta - Foros i Jałta - Gurzuf). Główne atrakcje turystyczne (pałac Mikołaja II w Liwadii, pałac Aleksandra III w Massandrze, zamek Jaskółcze Gniazdo w Gasparze i pałac Woroncowa w Ałupce) znajdują się w programach wycieczek fakultatywnych.

JAŁTA - Ulubione miejsce wypoczynku carów, perła Riwiery Krymskiej. Położona wśród bujnej roślinności, osłonięta z trzech stron górami, posiada wyjątkowy mikroklimat. Liczne hotele, sanatoria i pensjonaty, bary, kawiarnie, restauracje i kasyna prześcigają się w dostarczaniu rozrywki, a tętniący życiem nadmorski deptak jest ulubionym miejscem spotkań wszystkich wypoczywających. Plaża w Jałcie pokryta jest drobnym żwirem, należy pamiętać o zabraniu ze sobą odpowiedniego obuwia plażowego.

AŁUSZTA - popularny miejscowość wypoczynkowa, położona ok. 40 km na wschód od Jałty, nazywana ironicznie na początku XX wieku "kurortem dla tych, których nie stać na Jałtę". Niestety, obecnie określenie to nie ma już zastosowania.. Dysponuje plażą żwirową, ale szerszą i piękniejszą niż jej "wielka siostra" i podobnie jak ona osłonięta jest od północy wysokim pasmem gór - rozsławionym przez Mickiewicza Czatyrdahem. W roku 2004 w Ałuszcie oddano do użytku Aquapark.

SUDAK - miasto położone w najpiękniejszej krajobrazowo części Południowego Wybrzeża Krymu. Rejon ten wyróżnia się dużą ilością dni słonecznych (300 godzin więcej niż w Jałcie), temperatury latem mogą sięgać do +38°C, ale upały łagodzi bryza morska, temperatura wody morskiej do + 29°C. Najładniejszą częścią miasta jest dzielnica nadmorska z pięknym bulwarem i deptakami, przy których znajdują się liczne kawiarnie, bary, restauracje. Ładna plaża pokryta jest gruboziarnistym piaskiem. Największą atrakcją turystyczną Sudaku jest górująca nad miastem twierdza genueńska ( warta zwiedzenia, zwłaszcza w niedziele, kiedy to na dziedzińcu twierdzy odbywają się walki rycerskie). Warto również udać się do leżącego 5 km na zachód od Sudaku osiedla Nowy Świat - kolebki rosyjskiego szampana. Szczególną atrakcją tego miejsca jest spacer ścieżką biegnącą po wysokim zboczu nad morzem i podziwianie z góry wód trzech zatok - Niebieskiej, Zielonej i Błękitnej.

WIĘCEJ OFERT                          

 

 

| Noclegi | Niezbędnik Podróżnika | Galeria zdjęć | Mapy | Hotele | Uzdrowiska | Pogoda | Nurkowanie | Kolonie-obozy |