Rezerwacja hoteli

 

 


Domy letniskowe

 


Domy wakacyjne

 


Ubezpieczenia

Ubezpieczenia

 


Parking przy lotnisku

Parking przy lotnisku

Etiopia - Informacje praktyczne

Ceny. Nocleg 6-50 zł, obiad 4 zł, woda 1 zł. (TM) kawa – 0,5 zł, przejazd lokalnym autobusem między miastami – 4 zł/100 km. (JR)

Geografia kraju.
Północ to górzyste i wyżynne tereny, od gór Simien na samej północy, przez wyżynę etiopską do Addis Abeby. Na południe od stolicy teren opada i schodzi w nizinny, wilgotny i gorący teren od Arba Minch w dół. Na północnym wschodzie jest jedno z najbardziej gorących miejsc na ziemi, pustynia Danakil. Daleki wschód to muzułmańskie rejony Hararu i Dire Dawa. Głęboki zachód kraju jest niemal niezamieszkany. Najpopularniejszą trasą jest Historical Circuit, od Addis na północny-zachód, przez przełomy Nilu, Bahir Dar nad gigantycznym jeziorem Tana, Gonder i Lalibelę z powrotem do Addis. (TM)

Pieniądze. Bankomatów w Etiopii praktycznie nie ma. Są dwa czy trzy w stolicy, wszędzie indziej tylko gotówka. Najlepsze będą USD w niewielkich nominałach. Walutą Etiopii jest birr i jest on też głównym środkiem płatniczym. Karty kredytowe przydają się tylko w lepszych hotelach i biurach Ethiopian Airlines, narodowego przewoźnika. Wymiana pieniędzy w banku oznacza ksero paszportu, siedem podpisów, trzy egzemplarze, adres, telefon itp., wiec radzę raz a dobrze. (TM)

Dostęp do internetu. W stolicy średni – kilka kafejek o niezbyt zabójczym paśmie, w miastach Historical Circuit jeszcze coś można upolować, ale na południu kraju nie ma sieci w ogóle. Czasem w niektórych miejscach można trafić modem, ale niemożliwie drogi i bez gwarancji połączenia. (TM)

Praktycznie codziennie są przerwy w dostawach prądu. Trzeba się uzbroić w cierpliwość. Warto przed wyjazdem założyć sobie skrzynkę na jakimś międzynarodowym serwerze (yahoo, hotmail, gmail). Na połączenie z onetem czy wp praktycznie nie ma co liczyć. (JR)Telefony. Są dziury na mapie zasięgu, zazwyczaj poza miastami komórki są nieprzydatne. W miastach natomiast na każdym rogu są call-centers. (TM) Zasięg zależy od operatora – polecam Orange, Plusa i Erę radzę zostawić w domu). Roaming strasznie drogi. (JR)

Wtyczki elektryczne i napięcie. Takie jak w Polsce. (TM)

Wiza. Wizę turystyczną (pobyt na 30 lub 90 dni) kupuje się na lotnisku Bole w Addis Abebie (20 USD lub 15 EUR). Można przedłużyć pobyt w Immigration Authority przy Churchill Avenue w Addis Abebie – koszt 20 USD. (JR)

Etiopia

 


 

 

 
Etiopia - od Amharów do Hamerów

 

 


 

Arka Przymierza w Aksum - Kanion i wodospady Nilu Błękitnego - Lalibela -ósmy cud świata - Niesamowite kościoły wykute w skale na poziomie gruntu - Hipopotamy, małpy, krokodyle, marabuty – Spotkania z plemionami Amharów, Hamerów, Mursi, Dorze, Konso – Niezwykle stroje, pomalowane ciała, ozdoby, zwyczaje i obrzędy Ludzi Południa – Przeloty wewnętrzne na północy i przejazdy na południu.

Dzień 1
13:00 Zbiórka w Warszawie, stanowisko odpraw.
15:00 - 18:30 Przelot do Stambułu, transfer, nocleg w hotelu.

Dzień 2
Po śniadaniu spacer po Stambule, po południu transfer na lotnisko i o 18:50 wylot do Addis Abeby.

Dzień 3
00:10 Przylot do stolicy Etiopii Addis Abeby, transfer do hotelu. Zakwaterowanie i czas na odpoczynek. Po śniadaniu zwiedzanie miasta. Wizyta w Muzeum Narodowym, gdzie zapoznamy się z historią i współczesnością Etiopii. Jego największą atrakcją jest szkielet naszego przodka sprzed 3 milionów 200 tysięcy lat (odkryty w 1974r.). Zwiedzanie katedry Św. Trójcy z grobem cesarza Hajle Selasje oraz uniwersytetu w jego dawnym pałacu, wzgórza Entoto z panoramą miasta - 3200 m n.p.m. Kolacja i nocleg w hotelu Haikan lub podobnym.

Dzień 4
Śniadanie, przelot do Aksum (lista UNESCO), kolebki chrześcijaństwa etiopskiego. Zwiedzanie przedchrześcijańskich obelisków, katedry Najświętszej Marii Panny, pozostałości pałacu królowej Saby, muzeum archeologicznego i królewskich grobowców. Podziwianie kaplicy, w której przechowywana jest legendarna Arka Przymierza. Kolacja i nocleg w hotelu Consolar lub podobnym w Axum.

Dzień 5
Po śniadaniu transfer na lotnisko, następnie przelot do Lalibeli (lista UNESCO) , uznawanej za ósmy cud świata. Zakwaterowanie w hotelu zlokalizowanym w centrum miasta. Tego samego dnia zwiedzanie wykutych w skałach, niesamowitych kościołów z XIII wieku. To najważniejszy punkt na etiopskim szlaku historycznym. Jak głosi legenda przy budowie jedenastu kościołów w dzień pracowali robotnicy nocą aniołowie. Kościół św. Jerzego ma kształt krzyża greckiego, Bete Medhane Alem to największy monolityczny kościół na świecie. Kolacja i nocleg w hotelu w Lalibelli.

Dzień 6
Przejazd do Gonderu niezwykle malowniczą drogą przez góry. Niedawno ukończona droga nadal jest niezbyt licznie uczęszczana przez turystów. Dzięki temu spotkania z mieszkającymi tam Etiopczykami są zachwycająco autentyczne. Przystanek przy skalnym ostańcu zwanym ambą – to bardzo charakterystyczny element etiopskiego krajobrazu. Droga prowadzi przez XIII wieczne miasteczko Debre Tabor, pełniące w XIX wieku rolę stolicy. Kolacja i nocleg w hotelu Kino lub podobnym. (Przejedziemy ok. 60 km szutrowymi drogami i ok. 250 km asfaltowymi, łącznie ok. 310 km).

Dzień 7
Przejazd do Parku Narodowego Semien, wpisanego na listę dziedzictwa przyrodniczego UNESCO. Niesamowicie malownicze pasmo górskie, pełne kanionów, nad którymi górują wierzchołki wygasłych wulkanów, nazywane jest Dachem Czarnego Lądu. Czekają na nas zapierające dech w piersiach widoki i dziesiątki dżelad – jedynych trawożernych małp na świecie . Zwierzęta nie są agresywne, pozwalają zbliżyć się do siebie, fotografować. Wycieczka do wioski Czarnych Żydów - Falaszy. Powrót do hotelu w Gonder , kolacja i nocleg. (Przejedziemy ok. 180 km z czego ok. 160 km to asfaltowe drogi).

Dzień 8
Po śniadaniu zwiedzanie Gonderu - XVII wiecznej stolicy Etiopii. Gonder (lista UNESCO) założył król Fasidelous w 1636 roku, jego pałac zachował się do dziś. To zespół budowli jakiego nie spotka się w żadnym innym afrykańskim kraju, nazywany często „afrykańskim Camelotem”. W programie również zwiedzanie monastyru Debre Berhan Selassie znanego ze wspaniałych obrazów i fresków, a także łaźni króla Fasidelousa. Przejazd do miasta Bahyr Dar nad jeziorem Tana. Kolacja i nocleg w hotelu Blue Nile lub podobnym. (Przejedziemy ok. 185 km po asfaltowych drogach).

Dzień 9
Po śniadaniu wycieczka do wodospadów na Nilu Błękitnym (30 km od Bahyr Dar), zaś po południu rejs łodzią po największym etiopskim jeziorze Tana. Na wyspach i półwyspach oblanych jego wodami znajduje się ponad 20 kościołów i klasztorów. Zobaczymy jeden z najpiękniejszych - Ura Kidane Mihret z XVI wieku, zlokalizowany na półwyspie Zagwe. Po jeziorze do dziś pływają łodzie wykonane z papirusu. U tutejszych wieśniaków Thor Heyerdal pobierał nauki przed wyprawą Ra. Popłyniemy łodzią do miejsca gdzie Nil Błękitny bierze swój początek, jeśli dopisze szczęście, spotkamy hipopotamy. Kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 10
Po śniadaniu transfer na lotnisko i przelot do Addis Abeby. Przejazd w kierunku Awasa wzdłuż tektonicznych jezior Wielkiego Rowu Afrykańskiego Ziway, Abiata i Shala. Przystanek nad jeziorem Ziway w miejscu gdzie gromadzą się setki egzotycznych ptaków. Można tam podziwiać między innymi marabuty, warugi, orły, czaple, ibisy i zimorodki. Po drodze wizyta w Shashamane, gdzie na ziemi podarowanej przez cesarza Haile Selasie mieszkają Rastafarianie. W trakcie dnia lunch po drodze. Kolacja i nocleg w hotelu Pina lub podobnym w Awasa. Awasa to sympatyczne miejsce o łagodnym klimacie pozwalające odetchnąć po trudach zwiedzania północnej Etiopii . Jego największą atrakcją jest czyste jezioro bogate w ryby. Brzeg jeziora jest doskonałym miejscem do obserwacji egzotycznych ptaków. (Przejedziemy ok. 270 km w większości po asfaltowych drogach).

Dzień 11
Po śniadaniu wizyta na barwnym i gwarnym targu rybnym nad jeziorem Awasa. Możliwość skosztowania świeżo usmażonych ryb. Po drodze safari w Parku Narodowym Senkelie. Zamieszkuje go największe w kraju skupisko bawolców Swayne a. Dalsza jazda do leżącego nad jeziorem Czamo ( Chamo) miasta Arba Myncz (miasto 40 źródeł). Miejsce zawdzięcza swą nazwę licznym, kipiącym strumieniom, które znajdują się w okolicy. Po drodze spotkania z ludźmi Oromo oraz Wolayta. Przejedziemy przez pięknie położony, zielony i ciekawy krajobrazowo rejon Etiopii. Kolacja i nocleg w hotelu Ezana lub podobnym. (Przejedziemy ok. 300 km w większości po asfaltowych drogach).

Dzień 12
Po śniadaniu wyjazd w góry do wsi plemienia Dorze. Dorze słyną ze specyficznych domów o kształcie głowy słonia. Te niesamowite budowle, powstałe z bambusowych tyczek i liści tzw. fałszywego bananowca sięgają 15 m wysokości i są bardzo trwałe. Wioska jest bardzo barwna, można tu kupić niepowtarzalne naczynia, tkaniny, po prostu ciekawe, niepowtarzalne pamiątki. Po południu wodne safari na jeziorze Czamo, podczas rejsu oglądanie krokodyli, hipopotamów i różnych gatunków ptaków (pelikany, czaple, orły). Po południu powrót do hotelu, kolacja, nocleg. (Przejedziemy ok. 30 km po szutrowych drogach).

Dzień 13
Po śniadaniu wyjazd w kierunku miejscowości Dżinka (Jinka) przez ziemie ludu Konso, podziwianie barwnych strojów, malowniczych tarasów na polach i drewnianych rzeźb ustawianych na grobach. Wsie Konso, ich kultura i sposób gospodarowania zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W dalszej części drogi spotkanie z ludem Tsemay i Benna. Okolice Dżinki to fantastyczne pejzaże, dzika przyroda. To miejsce gdzie czas płynie wolniej i wszystko toczy się własnym, afrykańskim rytmem. Dojazd do hotelu w Dżinka, kolacja, nocleg. (Przejedziemy ok. 290 km w połowie po asfaltowych i szutrowych drogach, trasa jest w trakcie modernizacji).

Dzień 14
Po śniadaniu przejazd do Parku Narodowego Mago. Wycieczka do wsi plemienia Mursi. Mursi to najbardziej rozpoznawalne plemię z ludów zamieszkujących dolinę rzeki Omo. Wkraczającym w dorosłe życie kobietom Mursi rozcina się dolną wargę i umieszcza się w niej gliniany lub rzadziej drewniany krążek. Krążki wymienia się na coraz większe, najbardziej okazałe mają nawet 35 cm średnicy. Wielkość krążka i innych ozdób, których nie brakuje na całym ciele stanowią o atrakcyjności kobiety i jej wartości (narzeczony musi odpowiednio zapłacić rodzinie za przyszłą żonę). Mężczyźni z tego plemienia dekoracyjnie malują ciała, ich twarze najczęściej pokrywają białe wzory. Po drodze wizyta we wsi plemienia Ari. Będzie można zapoznać się z produkcją ceramiki, kowalstwem. Poznać technologię przygotowywania i spróbować lokalnego alkoholu – araki. Przejazd do Turmi. Przerwa na lunch w ciągu dnia, kolacja, nocleg w Buska lub Turmi lodge. (Przejedziemy ok. 120 km z czego większość po gruntowych i szutrowych drogach).

Dzień 15
Po śniadaniu przejazd do Omorate tuż przy granicy z Kenią. Przeprawa w dłubankach na drugi brzeg rzeki Omo do wsi plemienia Dasenech. To jedno z afrykańskich plemion , którego sposób życia zmienił się w niewielkim stopniu. Po południu przejazd do Turmi gdzie mieszkają Hamerowie. Plemię Hamer to rośli mężczyźni oraz piękne i smukłe niczym amazonki kobiety. Charakterystyczne fryzury, prawie nagie ciała pokryte glinianym specyfikiem w kolorze ochry, metalowe obroże na szyi, spiralne bransolety i mnóstwo kolorowych koralików to widok, którego długo nie zapomnimy. Hamerowie, to niezwykli ludzie, żyjący w zupełnie innej niż nasza rzeczywistości. Charakterystycznym obrzędem u Hamerów jest święto inicjacji młodych mężczyzn. Odpowiednio przygotowani chłopcy muszą przebiec po grzbiecie kilkunastu par bydła (Kilka poprzednich grup zostało zaproszonych na tę uroczystość. W miarę możliwości zabierzemy tam kolejnych klientów). Kolacja i nocleg w lodge w Turmi. (Przejedziemy ok. 120 km po szutrowych drogach).

Dzień 16
Wczesnym rankiem śniadanie i wizyta na targu plemienia Hammer w Dimeka, Turmi lub w Key Afer w zależności od dnia tygodnia. W tym dniu okoliczni mieszkańcy idą na targ by wymienić towary: owoce, nasiona, gliniane naczynia, skóry, tykwy służące tutaj do przechowywania mleka lub krwi bydlęcej, ozdoby, biżuterię, specyfiki do malowania ciała. Następnie przejazd do Arba Myncz. Przystanek przy skalnym ostańcu z którego widać jezioro Chiew Bahyr zwane kiedyś jeziorem Stefanii. Wizyta we wsi plemiona Erbore. Erbore to plemię powiązane kulturowo z plemieniem Hamerów. Po drodze czas na lunch. W tym dniu przejedziemy ok. 300 km. Początkowo droga gruntowa potem asfalt. Przyjazd do hotelu późnym popołudniem, kolacja, nocleg w hotelu Ezana lub podobnym. (Przejedziemy ok. 300 km, początkowa drogi gruntowe, potem asfaltowe).

Dzień 17
Po wczesnym śniadaniu wyjazd w kierunku Addis Abeby. Po drodze wizyta w Tiya, zwiedzanie kompleksu kamiennych steli (kompleks znajduje się na liście UNESCO). Wieczorem regionalna kolacja z tradycyjną muzyką w typowej etiopskiej restauracji. Około północy transfer na Lotnisko i wylot do Polski. (Przejedziemy ponad 400 km po asfaltowych drogach).

Dzień 18
Przylot do Warszawy.

UWAGA!
Program jest ramowy i może ulec zmianie.
Informujemy, że impreza jest bardzo atrakcyjna poznawczo, jednak nie można jej zaliczyć do standardowych wycieczek. Podróż po różnych rodzajach dróg (szczególnie na południu kraju), również gruntowych i szutrowych, może okazać się dla niektórych klientów dość uciążliwa. Bardzo prosimy o zabranie wygodnej odzieży oraz sportowego obuwia.


Zakwaterowanie na objeździe


Hotele 3*** - często urządzone są w stylu regionalnym, kolorowe tkaniny, ozdoby, co stanowi dodatkową atrakcję.

Na południu, w miejscowości Turmi zakwaterowanie w Buska Lodge, www.buskalodge.com
Lodge zlokalizowany poza miastem, nad brzegiem rzeki Kezke. Lodge położony jest w ogrodzie, wśród kwiatów i drzew. Dogodny teren do obserwacji ptaków. Domki wybudowane z naturalnych materiałów, kryte trzciną, stylizowane na lokalne chaty Hamerów. Zadbane pokoje, łóżka wyposażone w moskitiery, wygodne łazienki..

Pokoje: 2 - osobowe z łazienką (prysznic lub wanna, WC, w wiekszości ręczniki.Wyżywienie: w restauracjach hotelowych serwowane są dania podobne do europejskich, oczywiście można też zamówić potrawy regionalne.Uwaga! Podczas wycieczki przydatne będą: latarki, podstawowe kosmetyki, ręczniki, kremy z filtrem oraz repelenty oraz żel do mycia rąk.

 

CENY PROMOCYJNE. ILOŚĆ MIEJSC W PROMOCJI OGRANICZONA!

 

TERMIN CENA ZAPYTAM
27.12 - 13.01 11969 PLN ZAPYTAM
17.01 - 03.02 11669 PLN ZAPYTAM
31.01 - 17.02 11490 PLN ZAPYTAM
14.02 - 03.03 11869 PLN ZAPYTAM
28.02 - 17.03 11840 PLN ZAPYTAM
14.03 - 31.03 11619 PLN ZAPYTAM
28.03 - 14.04 11619 PLN ZAPYTAM
25.04 - 12.05 11619 PLN ZAPYTAM
30.05 - 16.06 11619 PLN ZAPYTAM
27.06 - 14.07 11769 PLN ZAPYTAM
04.07 - 21.07 11890 PLN ZAPYTAM
05.09 - 22.09 11619 PLN ZAPYTAM
19.09 - 06.10 11769 PLN ZAPYTAM
03.10 - 20.10 11769 PLN ZAPYTAM
17.10 - 03.11 11819 PLN ZAPYTAM

 

Wylot: Warszawa

 

Cena obejmuje: przelot samolotem Turkish Airlines, z międzylądowaniem w Stambule, zakwaterowanie w hotelach lub lodge wg opisu w pokojach 2 os.(dostawki na zapytanie), 16 rozpoczętych dób hotelowych (w tym 1 doba hotelowa w Stambule ze śniadaniem), 3 przeloty wewnętrzne wg programu, opłaty lotniskowe, wyżywienie wg programu: śniadania i obiadokolacje (z wyjątkiem zakwaterowania w Stambule), program turystyczny, rejs po J. Chamo, transfery lotnisko - hotel - lotnisko, przejazdy jeepami 4 x 4 /najczęściej Toyota/ na całej trasie, opiekę polskiego pilota podczas całej wycieczki, miejscowego pilota - opiekuna grupy, przewodników lokalnych, ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL, CP i bagaż).

Cena podstawowa nie zawiera: biletów wstępu i napiwków. Koszt uczestnictwa w programie (obligatoryjne lokalne opłaty, w tym bilety wstępu) 240 USD od osoby, wiza etiopska 20 USD płatna na lotnisku (wymagana ważność paszportu 6 miesięcy), wiza turecka 20 USD lub 15 EUR płatna na lotnisku w Stambule, napiwki, tragarze ok. 50 USD.


Inne

UWAGA!

Program jest ramowy i może ulec zmianie.
Informujemy, że impreza jest bardzo atrakcyjna poznawczo, jednak nie można jej zaliczyć do standardowych wycieczek. Podróż po różnych rodzajach dróg (szczególnie na południu kraju), również gruntowych i szutrowych, może okazać się dla niektórych klientów dość uciążliwa. Bardzo prosimy o zabranie wygodnej odzieży oraz sportowego obuwia.

W Etiopii nie są honorowane dolary wydane przed 2000 r.

Informacja na temat wizy dotyczy wyłącznie obywateli Polski, pozostali Klienci powinni sprawdzić przepisy wizowe na bieżąco, bo często są zmiany.

Szczepienia: Żadne szczepienia nie są wymagane. WHO informuje jednak o profilaktycznych szczepieniach przeciwko żółtej febrze (jeden zastrzyk na 10 lat, można uzyskać w większości stacji SANEPID) oraz zaleca profilatykę przeciwmalaryczną ( Receptę uzyska się od lekarza pierwszego kontaktu).

 

 


Etiopia - na tropie Arki Przymierza

 

Mapka wycieczek objazdowych

 


 

Arka Przymierza w Aksum - Kanion i wodospady Nilu Błękitnego - Lalibela -ósmy cud świata - Niesamowite kościoły wykute w skale na poziomie gruntu, tego nie zobaczysz nigdzie indziej! - Wielki Rów Afrykański - Jezioro Tana i autentyczne łodzie z papirusu - Małpy o krwawiącym sercu - Gelada - Spotkanie z ludźmi Amhara, Tigray, Afar, Wollo i FalaszaDzień 1
13:00 Zbiórka w Warszawie, stanowisko odpraw.
15:00 - 18:30 Przelot do Stambułu, transfer, nocleg w hotelu.

Rozkład lotów jest orientacyjny i może ulec zmianie.
Dzień 2
Po śniadaniu spacer po Stambule, po południu transfer na lotnisko i o 18:50 wylot do Addis Abeb


Dzień 3
00:10 Przylot do stolicy Etiopii Addis Abeby, transfer do hotelu. Zakwaterowanie i czas na odpoczynek. Po śniadaniu zwiedzanie miasta. Wizyta w Muzeum Narodowym, gdzie zapoznamy się się z historią i współczesnością Etiopii. Jego największą atrakcją jest Lucy, czyli szkielet naszego pra.. pra ..pra przodka, odkryty w 1974 roku. Szkielet pochodzi sprzed 3 milionów 200 tysięcy lat. Zwiedzanie katedry Św. Trójcy z grobem cesarza Hajle Selasje oraz uniwersytetu w jego dawnym pałacu, wzgórza Entoto z panoramą miasta - 3200 m n.p.m. Kolacja i nocleg w hotelu Haikan lub podobnym.

Dzień 4
Po śniadaniu przejazd przez tereny rolnicze do Debre Markos, następnie do Bahyr Daru. Po drodze podziwianie Kanionu Nilu Błękitnego, uważanego przez wielu podróżników za piękniejszy od amerykańskiego Wielkiego Kanionu. Dalsza jazda przez niezwykle malownicze tereny, spotkania z ludem Amhara i wizyta w ich wioskach. Kolacja i nocleg w hotelu Blu Nile lub podobnym. (Przejedziemy ok. 500 km po asfaltowych drogach).

Dzień 5
Po śniadaniu przejazd do położonych w odległości ok. 30 km od Bahyr Daru wodospadów na Nilu Błękitnym. Po południu rejs po największym etiopskim jeziorze Tana do ukrytych na wyspach monastyrów. Po jeziorze nadal pływają łodzie wykonane z papirusu. U tutejszych wieśniaków Thor Heyerdahl pobierał nauki przed wyprawą Ra. Będzie okazja by zobaczyć miejsce w którym Nil Błękitny bierze swój początek. Kolacja i nocleg w hotelu Blu Nile lub podobnym.

Dzień 6
Po śniadaniu przejazd do Gonder - XVII wiecznej stolicy Etiopii. Gonder (lista UNESCO) założył król Fasidelous w 1636 roku, jego pałac zachował się do dziś. To budowla jakiej nie spotka się w żadnym innym afrykańskim kraju. Po południu zwiedzanie zamku i monastyru Debre Berhan Selassie znanego ze wspaniałych obrazów i fresków, a także łaźni króla Fasidesa. Wycieczka do wioski Czarnych Żydów - Felaszy. Kolacja i nocleg w hotelu Kino lub podobnym. (Przejedziemy ok. 180 km po asfaltowych drogach).

Dzień 7
Po śniadaniu niezwykle malownicza wycieczka w Góry Semien. Przejazd do położonego na wysokości 2700 m npm miasteczka Debark, a następnie do Parku Narodowego Gór Semien. Popołudnie wypełnią wspaniałe widoki, bajeczne, niepowtarzalne krajobrazy, niesamowite kaniony, w których wznoszą się wierzchołki wygasłych wulkanów. Ponadto to miejsce, w którym żyją endemiczne gatunki zwierząt. Małpy Gelada /dżelada/ pasą się tutaj całymi stadami. To jedyne, trawożerne małpy na świecie, nazywane małpami o krwawiącym sercu. Powrót do Debark, kolacja i nocleg w hotelu Semien Park lub podobnym. (Przejedziemy ok. 180 km po szutrowych drogach).

Dzień 8
Po śniadaniu udamy się w kierunku Aksum (200 km, po szutrowej drodze w górach). Podczas przejazdu będziemy podziwiać wspaniałe krajobrazy wzdłuż pasma Gór Semien i Tekeze Gorge. Góry Semien są na liście dziedzictwa przyrodniczego UNESCO. Kolacja i nocleg w hotelu Consolar lub podobnym. (Przejedziemy ok. 200 km po szutrowych drogach).

Dzień 9
Po śniadaniu zwiedzanie Aksum (lista UNESCO), kolebki chrześcijaństwa etiopskiego. Zwiedzanie przedchrześcijańskich obelisków, katedry Najświętszej Marii Panny, pozostałości pałacu królowej Saby, muzeum archeologicznego i królewskich grobowców, podziwianie kaplicy w której przechowywana jest legendarna Arka Przymierza. Kolacja i nocleg w hotelu Consolar lub podobnym.


Dzień 10

Po wczesnym śniadaniu przejazd do Adigrat przez Góry Adwa. Krótka wizyta w Yeha, gdzie znajduje się licząca ponad 2500 lat Świątynia Księżyca i kościół Aba Aftse. Przystanek u podnóży góry (amby), na której znajduje się monastyr Debre Damo, jedno z najświętszych miejsc w Etiopii. To słynne miejsce licznych pielgrzymek, dostępne wyłącznie dla mężczyzn, a jedynym sposobem dostania się do położonego na szczycie monastyru jest wspinaczka po linie. Lunch w Adigrat mieście granicznym z Erytreą. Dalsza jazda do Mekele, po drodze zwiedzanie wykutego w skałach kościoła Wukro Churkos. Nocleg w hotelu Hiltop lub podobnym. (Przejedziemy ok. 250 km po asfaltowych drogach).

Dzień 11
Po śniadaniu przejazd do Lalibeli. Droga prowadzi przez wyjątkowo majestatyczne góry. Czekają gigantyczne, surowe skały i bajeczne doliny. Nocleg w hotelu Tukul Village lub podobnym, kolacja. (Przejedziemy ok. 300 km po szutrowych drogach).

Dzień 12
Po śniadaniu całodzienne zwiedzanie Lalibeli uznawanej za ósmy cud świata. (lista UNESCO) To najważniejszy punkt na etiopskim szlaku historycznym, miejsce gdzie w XII wieku król Lalibela kazał wykuć w skale wulkanicznej 11 kościołów. W dzień pracowały przy tym tysiące robotników, nocą pomagali aniołowie. Kościoły zostały wykute w taki sposób, że ich dachy są położone równo z powierzchnią gruntu. Zwiedzanie najpiękniejszych kościołów. Kościół św. Jerzego ma kształt krzyża greckiego. Bete Medahne Alem - to największy monolityczny kościół na naszej planecie. Lalibela to jednocześnie dla Etiopczyków Nowa Jerozolima z całą symboliką Ziemi Świętej. Kolacja i nocleg w hotelu Tukul Village lub podobnym.

Dzień 13
Po śniadaniu przejazd do Dessie lub Kombolcha przez wyżynę Dilb. Po drodze spotkania z ludźmi należącymi do koczowniczego plemienia Wollo. Krótki postój nad malowniczym jeziorem Hajk, znanym z dużych kolonii ptactwa. Na zachodnim brzegu jeziora znajduje się zabytkowy klasztor Hajk Istafanos. Nocleg i kolacja w hotelu Sunnyside lub podobnym. (Przejedziemy ok. 300 km)

Dzień 14
Po śniadaniu przejazd wzdłuż Wielkiego Rowu Afrykańskiego do Addis Abeby. Jeżeli dopisze szczęście podziwianie małp Gelada. Przystanek w punkcie widokowym Tarma Ber skąd można podziwiać Wielki Rów Afrykański w całej okazałości. Po drodze zajrzymy do wioski ludu Oromo. Ciekawym będzie porównanie wyglądu chat oromskich i amharskich, które widzieliśmy wcześniej. Krótka wizyta w kościele Debre Byrhan ( Góra Światła), trzeciej pod względem ważności świątyni w Etiopii (kościół czynnie działający, zwiedzanie wewnątrz w miarę możliwości). Po przyjeździe do Addis krótki pobyt w hotelu, czas na odświeżenie po podróży. Pożegnalna kolacja z folklorem. Wieczorem transfer na lotnisko, wylot do Warszawy, przelot z międzylądowaniem w Istambule. (Przejedziemy ok. 400 km po asfaltowych drogach).

Dzień 15

12:40 Przylot do Warszawy.

UWAGA!
Program jest ramowy i może ulec zmianie.
Informujemy, że impreza ma wysokie walory poznawcze, jednakże ze względu na dość długie przejazdy i stan dróg (część dróg szutrowych, część asfaltowych, dużo budów nowych dróg) podróż może okazać się dla niektórych klientów dość uciążliwa.


Zakwaterowanie na objeździe


Hotele 3*** - często urządzone są w stylu regionalnym, kolorowe tkaniny, ozdoby, co stanowi dodatkową atrakcję.Pokoje: wygodnie urządzone pokoje 2 - osobowe z łazienką (prysznic, wanna, WC, podstawowe kosmetyki, ręczniki).Wyżywienie: w restauracjach hotelowych serwowane są śniadania i obiadokolacje podobne do europejskich, oczywiście można też zamówić regionalne potrawy.

 

CENY PROMOCYJNE. ILOŚĆ MIEJSC W PROMOCJI OGRANICZONA!

 

TERMIN CENA ZAPYTAM
06.01 - 20.01 7269 PLN ZAPYTAM
13.01 - 27.01 7169 PLN ZAPYTAM
20.01 - 03.02 7420 PLN ZAPYTAM
27.01 - 10.02 7291 PLN ZAPYTAM
03.02 - 17.02 7620 PLN ZAPYTAM
03.03 - 17.03 7470 PLN ZAPYTAM
17.03 - 31.03 7169 PLN ZAPYTAM
24.03 - 07.04 7169 PLN ZAPYTAM
31.03 - 14.04 7169 PLN ZAPYTAM
28.04 - 12.05 7620 PLN ZAPYTAM
26.05 - 09.06 7069 PLN ZAPYTAM
30.06 - 14.07 7151 PLN ZAPYTAM
07.07 - 21.07 7219 PLN ZAPYTAM
14.07 - 28.07 7151 PLN ZAPYTAM
08.09 - 22.09 7151 PLN ZAPYTAM
22.09 - 06.10 7251 PLN ZAPYTAM
06.10 - 20.10 7251 PLN ZAPYTAM
13.10 - 27.10 7251 PLN ZAPYTAM
 

Wylot: WarszawaCena obejmuje: przelot samolotem Turkish Airlines, z międzylądowaniem w Stambule, zakwaterowanie w hotelach wg opisu w pokojach 2 os. (dostawki na zapytanie), 13 rozpoczętych dób hotelowych (w tym 1 doba hotelowa w Stambule ze śniadaniem), wyżywienie: śniadania i obiadokolacje (z wyjątkiem zakwaterowania w Stambule), opłaty lotniskowe, program turystyczny,w tym rejs po J. Tana, transfery lotnisko - hotel - lotnisko, przejazdy 20 os. busem (bagażnik na dachu), obsługę polskiego pilota podczas całej wycieczki, miejscowego pilota - opiekuna grupy, przewodników lokalnych, wodę mineralną na czas przejazdów, ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL i bagaż).

Cena podstawowa nie zawiera: biletów wstępu i napiwków.
Koszt uczestnictwa w programie (bilety wstępu) ok. 190 USD od osoby, wiza etiopska 20 USD płatna na lotnisku (wymagana ważność paszportu 6 miesięcy), wiza turecka 20 USD lub 15 EUR płatna na lotnisku w Stambule. Napiwki, tragarze ok. 40 USD.


Inne

Szczepienia: Szczepienia nie są obowiązkowe. Północna część Etiopii, którą będziemy zwiedzać praktycznie nie jest zagrożona jeśli chodzi o takie choroby jak żółta febra czy malaria, szczepienia zatem nie są wymagane. WHO zaleca profilaktyczne szczepienie przeciwko żółtej febrze (jeden zastrzyk na 10 lat, można uzyskać w większości stacji SANEPID). W Etiopii nie są honorowane dolary wydane przed 2000 r.

Informacja na temat wizy dotyczy wyłącznie obywateli Polski, pozostali Klienci powinni sprawdzić przepisy wizowe na bieżąco, bo często są zmiany.

PRZELOT
Oferujemy komfortowym przelot samolotami Turkish Airlines. Na odcinku z Istambułu rejsy obsługiwane są samolotami Boeing 737 lub Airbus 320.
Serwis pokładowy (gratis) - opaska do spania, zatyczki do uszu, para skarpet, szczoteczka do zębów. Catering to 2 posiłki podczas lotu w tym jeden lekki /skromny i drugi ciepły obiad/kolacja w tym napoje alkoholowe i bezalkoholowe.
Limit bagażu - bagaż kabinowy / ręczny - 8 kg, bagaż odprawiany: 20 kg.

Informację należy traktować orientacyjnie - biuro nie odpowiada za zmianę przez linię lotniczą typu samolotu czy zmiany w serwisie pokładowym.

 

OFERTY WYJAZDÓW DO ETIOPII

 

 

WARUNKI UCZESTNICTWA 

 


 
 
 

 

http://www.bertur.pl/img/rejsy-z-pilotem.jpg