polo ralph lauren
polo ralph lauren pas cher
ralph lauren
polo lacoste
ralph lauren pas cher
ralph lauren homme pas cher
polo ralph lauren
ralph lauren homme pas cher
polo ralph lauren
polo lacoste
polo ralph lauren femme
sacoche luis vuitton
doudoune ralph lauren homme pas cher
polo burberry femme
polo ralph lauren
veste burberry
polo ralph lauren homme
polo lacoste
polo ralph lauren
polo ralph lauren homme
polo ralph lauren
ralph lauren pas cher
ralph lauren polo homme
ralph lauren pas chers
ralph lauren
ralph lauren pas chers
ralph lauren pas cher
ralph lauren pas chers
ralph lauren pas cher
 
| Strona główna | Zwiedzanie | Last Minute | Wyszukiwarka ofert | Bilety Lotnicze | Rezerwacja | O firmie | Zapytam |
 

BERTUR Biuro Podróży ul. Płocka 15 Lok 4, 01-231 Warszawa biuro@bertur.pl
tel. (22) 862 50 70, kom. 791 53 50 70 fax. (22) 862 50 70; bertur@bertur.pl

BRAZYLIA

     

 
STRONA GŁÓWNA

EGZOTYKA

DOMINIKANA
KUBA
MEKSYK
JAMAJKA
WENEZUELA
BRAZYLIA
BARBADOS
MAURITIUS
SESZELE
MALEDYWY
TAJLANDIA
GOA
SRI LANKA
BALI
MALEZJA
KENIA
Z.E.A. - DUBAJ
POLINEZJA FRANCUSKA
NOWA ZELANDIA
WYSPY ZIELONEGO PRZYLĄDKA
BORNEO
KOSTARYKA
RPA
EGZOTYKA ZWIEDZANIE

WYSZUKIWARKA OFERT

LAST MINUTE

WYCIECZKI FAKULTATYWNE
NURKOWANIE
SZCZEPIENIA

REJSY

REJS PO NILU
REJSY PO ADRIATYKU
REJSY PO MORZU ŚRÓDZIEMNYM
REJSY PO KARAIBACH

ZWIEDZANIE

OFERTY

LATO

OFERTY

ZIMA

OFERTY

SYLWESTER

OBOZY KOLONIE
NOCLEGI
NIEZBĘDNIK TURYSTY
KONTAKT
WYJAZDY GRUPOWE
WSPÓŁPRACA
PRZELICZNIK WALUTOWY

BILETY LOTNICZE
BILETY LOTNICZE CHARTEROWE
BILETY AUTOKAROWE
POŁĄCZENIA KOLEJOWE
BILETY PROMOWE

POGODA KLIMAT

 

RIO DE JANEIRO

RIO DE JANEIRO
Rio de Janeiro (port. Rzeka Styczniowa) - miasto w południowo-wschodniej części Brazylii nad Atlantykiem. Położone na skraju wyżyny, wśród wzgórz, m.in. znana Głowa Cukru - Pão de Açúcar, nad zatoką Guanabara. Zatoka, nad którą leży Rio de Janeiro, została odkryta przez pierwszego Europejczyka na tych terenach, Portugalczyka Gaspara de Lemos 1 stycznia 1502. Nazwał ją Styczniowa rzeka, ponieważ sądził, że to ujście rzeki, a nie zatoka. Samo miasto Rio de Janeiro zostało założone 1 marca 1565. Od 1808 do 1821 roku faktyczna stolica Portugalii - rodzina królewska z Janem VI na czele schroniła się tutaj przed inwazją wojsk napoleońskich. W latach 1822-1960 Rio de Janeiro było stolicą niepodległej Brazylii. W 1960 r. stolicę przeniesiono do Brasilli, ale Rio nadal jest najważniejszym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym kraju. Miasto słynie ze swych pięknych plaż (np. Copacabana, Ipanema), olbrzymiego posągu Chrystusa Zbawiciela (Cristo Redentor) na górze Corcovado, ale przede wszystkim z corocznie obchodzonego karnawału.

PETROPOLIS

Nazwa miasta Petropolis (pol. Miasto Piotra) pochodzi od imienia drugiego władcy Brazylii, cesarza Piotra II. Początki miasta sięgają czasów gdy Bernardo Soares de Proença otworzył alternatywną drogę między Rio de Janeiro a Minas Gerais, przecinającą Serra da Estrela. Podczas podróży tą drogą cesarzowi Piotrowi I tak spodobał się miejscowy krajobraz, że postanowił kupić w tej okolicy farmę i zaczął budować na niej Pałac Letni, którego jednak nigdy nie ukończył, ponieważ zrzekł się tronu.

BUZIOS
Miasteczko zawdzięcza swoją sławę wizycie Brigitte Bardot, która w latach’ 60 zwróciła na nie uwagę całego świata artystycznego i turystycznego. Kiedyś małe miasteczko rybackie, dzisiaj to ekskluzywny kurort przyciągający turystów swoja magią i nocnym życiem. Półwysep, na którym leży Búzios z jednej strony otaczają wody Ekwadoru z drugiej Bieguna Południowego, które tworzą różnorodne plaże. Jedna strona półwyspu to plaże spokojne z ciepłymi wodami idealne dla plażowiczów, z drugiej zaś wody zimne powodujące silne fale, które tworzą odpowiednie warunki do uprawiania ekstremalnych sportów wodnych

Brazylia leży w środkowej i wschodniej części Ameryki Południowej i zajmuje prawie 50% jej powierzchni. Położona jest na obszarze 3 jednostek fizyczno - geograficznych. Na północy kraju leży fragment wyżyny Gujańskiej z najwyższym wzniesieniem kraju - Nebliną o wysokości 3.14 m n.p.m. Dalej na południe znajduje się rozległa, zabagniona Nizina Amazonki (najdłuższej rzeki świata, przy ujściu jej szerokość wynosi 20 km), natomiast w południowej części kraju znajduje się największa kraina geograficzna Brazylii Wyżyna Brazylijska zajmująca 60% powierzchni kraju. Składa się ona z płaskowyżów poprzecinanych głębokimi dolinami rzecznymi i łańcuchami górskimi, a ku wybrzeżom Atlantyku opada stromą, niemal pionową krawędzią. Roślinność Brazylii jest bogata i bardzo różnorodna; ponad 50% powierzchni kraju zajmują lasy, na Niz. Amazonki i pd. stokach Wyż. Gujańskiej występują gęste, wilgotne lasy równikowe (selwa). Wzdłuż wybrzeży podziwiać można rafy koralowe. W Brazylii jest 28 parków narodowych oraz liczne rezerwaty. Na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody wpisane są wodospady Iguacu. Kaskady te uznawane są za jedne z najpiękniejszych na świecie. Jako pierwsi na obszar dzisiejszej Brazylii dotarli w 1500r. Portugalczycy. Wcześniej obszar ten zamieszkiwały wędrowne plemiona indiańskie. Nazwa kraju powstała od nazwy drzewa ?pau de brasil, które początkowo było głównym artykułem handlowym kraju. Do pracy w kopalniach i na plantacjach przez niemal 300 lat sprowadzano z Afryki niewolników. Żywiołowy temperament Brazylijczyków ukształtowany został pod wpływem dominujących tu kultur: europejskiej (głównie portugalskiej), indiańskiej i afrykańskiej. Brazylijczycy lubią się bawić i świętować. Mają wielkie zamiłowanie do muzyki i tańca, a także do piłki nożnej.
Stolica Brasilia
Czas W Brazylii obowiązują 3 strefy czasowe, przesunięte o 3,4 lub 5 godzin w tył od standardowego czasu GMT. Na niektórych obszarach w okresie od połowy października do połowy lutego obowiązuje czas letni przesuwa się wtedy czas o godzinę do przodu.
Języki Język urzędowym Brazylii jest portugalski.
Religia Większość mieszkańców to chrześcijanie 94% (większość z nich to katolicy, niewiele to protestanci). Wyznawane są również religie tradycyjne np. animizm (3%) i spirytyzm (2%)
Waluta Real, dzieli się on na 100 centavos.
Karty kredytowe, bankomaty
Karty kredytowe akceptowane są w większości restauracji i sklepów. Radzimy zabrać ze sobą kartę kredytową jako wygodną i pomocną formę regulowania wszelkich należności.
Elektryczność
W sieci płynie prąd zmienny 60 Hz. Napięcie nie jest ujednolicone w Rio de Janeiro wynosi 110-120V, w Manaus i Salvadorze 127V, 220V w Brasilii.
Pogoda Na nizinach panuje klimat równikowy wilgotny, na wyżynach podzwrotnikowy. Roczne sumy opadów wahają się od 1000-2000 mm na wyżynach do 4000 mm na nizinach. Wyjątkowo sucha jest dolina Săo Francisco (tzw. Poligon Susz). Średnie miesięczne temperatury wahają się w granicach 2528 st.C w styczniu i 15-20 st.C w lipcu. W najwyższych partiach temperatura może spadać do 0 st.C.
Warunki wjazdowe, celne, wizy Przy pobycie do 90 dni Polaków nie obowiązują wizy (nie dotyczy to przyjazdów w celu podjęcia pracy). Osoby przybywające do Brazylii muszą okazać bilet powrotny lub wystarczającą do jego wykupienia sumę pieniędzy. Poza ubiorami, książkami, periodykami i innymi rzeczami przeznaczonymi do uzytku domowego, pracy zawodowej lub konsumpcji (a także jedno radio, magnetofon, przenośny komputer, kamera video, aparat fotograficzny) wszystkie inne przedmioty o wartości przekraczającej 500USD obłożone są 50% podatkiem antyimportowym. Za granicy należy wypełnić odpowiednią deklarację, za jej niezgodność ze stanem faktycznym grozi kara pieniężna. Kontrola podróżnych przez celników odbywa się metodą ?na chybił trafił.
Napiwki
Zwyczajowo za większość usług wręcza się 10% napiwku. W restauracjach napiwek bywa wliczany do rachunku. W taksówkach cenę przejazdu zaokrągla się do pełnego reala, kierowcy nie oczekują napiwku.
Fotografowanie
Aby nie mieć problemu z nabyciem wystarczającej ilości filmów fotograficznych i baterii prosimy je zabrać ze sobą. Filmowanie i fotografowanie w strefach archeologicznych i muzeach jest możliwe za pozwoleniem i uiszczeniem specjalnej opłaty
Zdrowie
Podczas pobytu w Brazylii ryzyko zachorowania na ciężką chorobę jest niewielkie. Można przyjąć zalecane szczepionki, zażywać środki przeciw malarii, szczególnie w rejonie Amazonii. Dla osób przybywających bezpośrednio z Europy nie ma obowiązku szczepienia. Zalecane są szczepienia przeciw: błonicy, tężcowi, polio, żółtaczce typu A i B, zapaleniu opon mózgowych, tyfusowi, żółtej febrze i wściekliźnie.
Wodociągi w większości miast są w dobrym stanie i picie wody z kranu nie powinno być niebezpieczne, jednak ma ona nietypowy smak i lepiej korzystać z wody mineralnej w butelkach.
Zakupy, ceny, sklepy
Dobrymi pamiątkami z Brazylii będą płyty z nagraniami muzycznymi, instrumenty, wyroby lokalnego rękodzieła (np. indiańskich twórców), dzieła sztuki. Brazylijskie instrumenty perkusyjne, dęte i szarpane można niedrogo kupić zarówno na targowiskach, jak i w licencjonowanych sklepach muzycznych. Oryginalne płyty CD kosztują około 15 USD, a kasety 8 USD. Sklepy Artindia oraz muzealne sklepy z pamiątkami oferują największy wybór oryginalnych wyrobów sztuki i rękodzieła ludów indiańskich. Kupić można grubo ciosane drewniane rzeźby, koronki, ceramiczne figurki. W sklepach typu ?candomble kupić można różne ciekawostki: amulety, figurki bożków afrobrazylijskich, magiczne kadzidła gwarantujące atrakcyjność seksualna, sprawność intelektualną i zdrowie.
Wynajem samochodów
Obowiązuje międzynarodowe prawo jazdy.
Bank, poczta, telefon
W bankach można wymienić gotówkę lub czeki podróżne (wystawione w USD). Operacji tych można dokonać także w punktach wymiany walut ?casa de cambio. W bankach uzyskamy jednak lepszy kurs. Banco de Brasilia pobiera opłatę 20USD od każdego realizowanego czeku. Największą renome mają czeki American Express.
Pocztówki najlepiej wysyłać w urzędach pocztowych correiro znaczek do Europy na kartkę lub list o wadze do 20g kosztuje 0,85 USD. Pocztą lotniczą korespondencja dociera do Europy w ciągu około tygodnia.
Telefonować do Europy można w ?posto telefonico urzędzie komunikacji, płaci się po zakończeniu rozmowy, minuta kosztuje około 1,75 USD. Telefonować można także z hoteli, jednak zaleca się sprawdzić wcześniej cenę takiego połączenia. Z dostępnych w sprzedaży kart telefonicznych nie można dodzwonić się do Europy, chyba że są to karty międzynarodowe. Z usługi Poland Direct skorzystać można wybierając numer 000 800 4811.
W miastach brazylijskich działają kafejki internetowe godzina kosztuje około 2,5 USD.
Kuchnia

Podstawą brazylijskiej kuchni jest biały ryż, czarna fasola, mąka z manioku, mięso, drób i ryby. Obszary północno wschodniego wybrzeża cechują wyraźne wpływy afrykańskie duża ilość pieprzu, pikantnych przypraw i wonnego oleju z palmy dende. Z kolei na obszarze Amazonii skosztować można unikalnych potraw rybnych, np. z piranii.
Typowe brazylijskie napoje to różnorodne soki ?sucos, bardzo mocna i słodka kawa podawana bez mleka ?cafezhino. Napojem o indiańskim rodowodzie jest guarana (podawana jest zimna i gazowana, jak szpman), posiadająca kilkukrotnie wyższą zawartość kofeiny niż kawa. Produkowana jest ona z jagód amazońskiej rośliny o tej samej nazwie. W całej Brazylii pije się wysokoprocentowy rum z trzciny cukrowej oraz piwo (najbardziej znane to Chopp jasne piwo beczkowe).
Bagaż 25 kg, bagaż podręczny 5 kg
Adresy i telefony
Ambasada RP

SES Avenida das Nacoes, Qd. 809 Lote 33
70.423-900 Brasilia D.F. Caixa Postal 07/0263
tel.(0-05561) 443 34 38, 242 92 73
e-mail: embpolon@terra.com.br 
www.polonia.org.br 
Konsulat Generalny RP w Rio de Janeiro
Praia de Botafogo 242, 9 andar
Rio de Janeiro JR Cep:22250-040
tel.(0-05521) 2551 80 88, 2551 80 47
e-mail: konsulatrj@terra.com.br

 

Parking przy lotnisku

Parking przy lotnisku

 

 
AMERYKA POŁUDNIOWA

ZWIEDZANIE


MOTYLEM JESTEM 10 DNI

SALVADOR - PÓŁWYSEP ITAPAGIPE - IGUAÇU - RIO DE JANEIRO

Idealna wycieczka dla zapracowanych, tygodniowy odlot na drugiej półkuli. W programie kwintesencja Brazylii, najpiękniejsze krajobrazy i lokalne klimaty zamknięte w perfekcyjnie zaplanowanym krótkim wyjeździe. Rio de Janeiro, symbol zwycięstwa fantazji nad rzeczywistością, to miasto ikon Brazylii: gigantyczny posąg Chrystusa Zbawiciela, zaliczany do nowych cudów świata, Sambodrom, Maracana i Głowa Cukru. Na trasie Salvador pełen pięknych kolonialnych kościołów, karnawałowych grup tancerzy afoxe i barwnych procesji religijnych. Bliski kontakt z potęgą przyrody czeka na południu Brazylii z największymi wodospadami świata, wpisanymi na listę UNESCO. Trasa w Brazylii: ok. 120 km i 3 przeloty wewnętrzne.

1. DZIEŃ
Zbiórka uczestników na lotnisku. Wylot do Brazylii.

2. DZIEŃ
Przylot do Salvadoru. Transfer do hotelu. Powitalny koktajl. Zakwaterowanie i nocleg.

3. DZIEŃ
Śniadanie. Zwiedzanie SALVADORU, trzeciego, co do wielkości miasta Brazylii, położonego na półwyspie, nad Zatoką Wszystkich Świętych. Wycieczka po Salvadorze: przejazd nowoczesną dzielnicą Barra, przy zatoce z latarnią morską Farol, spacer po historycznej części miasta. Obiad. Przejazd na PÓŁWYSEP ITAPAGIPE w Zatoce Wszystkich Świętych. Znaleźć tu można niezmącony spokój, ciepłe morze i drobny, delikatny piasek. Czas wolny na terenie Mercado Modelo - targu z wyrobami tradycyjnego rzemiosła. Powrót do hotelu. Fakultatywnie (za dodatkową opłatą na miejscu): kolacja połączona z pokazem tańca w wykonaniu słynnego zespołu Miguel de Santana, w programie tańce religijne, taniec mieczy, capoeira. Nocleg.

4. DZIEŃ
Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu, transfer na lotnisko. Przelot do IGUAÇU. Transfer do hotelu. Powitalny koktajl. Zakwaterowanie. Wyjazd na wycieczkę do Wodospadów Iguaçu, na granicy z Argentyną, jeden z największych cudów natury w Ameryce Południowej. Składa się z 270 kaskad, a jego szerokość dochodzi do 2500 m. Spacer szlakiem przez kanion z panoramą 240 wodospadów. Przejazd szklaną windą na szczyt klifu. Lasy po obu brzegach rzeki to tereny Parku Narodowego Iguacu, lasu tropikalnego, który figuruje na liście UNESCO. Powrót do hotelu i nocleg.

5. DZIEŃ
Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Wizyta po argentyńskiej stronie wodospadów w Narodowym Parku Iguacu. Przejazd mostem Tancredo Neves. Przejażdżka kolejką przez teren parku aż do szlaku. Spacer lasem tropikalnym nad rzeką i podziwianie wodospadów z platformy widokowej przy Diabelskiej Gardzieli, gdzie spadające wody tworzą magiczne tęcze. Transfer na lotnisko. Przelot do Rio de Janeiro. Zakwaterowanie w hotelu i nocleg.

6. DZIEŃ
Śniadanie. Przejazd malowniczą trasą wzdłuż laguny Rodrigo de Freitas do podnóża góry Corcovado. Przejazd kolejką linową na szczyt, gdzie na wysokości ponad 700 metrów n.p.m. znajduje się statua Chrystusa Zbawiciela, którą niedawno uznano za jeden z siedmiu nowych cudów świata. Wjazd kolejką linową na Głowę Cukru, górę wyrastającą nad miastem i zatoką Guanabara. Powrót do hotelu. Fakultatywnie: kolacja w Churrascaria, restauracji specjalizującej się w potrawach mięsnych, połączona z pokazem samby. Nocleg.

7. DZIEŃ
Śniadanie. Wycieczka panoramiczna po RIO DE JANEIRO: park Flamengo, jeden z największych parków miejskich świata, Maracana - jeden z największych stadionów piłkarskich; Lapa Arches - dawne akwedukty, Muzeum Sztuk Pięknych, Banco do Brasil. Zwiedzanie: Sambodrom, gdzie w czasie karnawału odbywa się słynna parada tancerzy samby; katedra Metropolitana. Przerwa na Placu Marechal Floriano z zabytkami architektury francuskiej z XVIII w. Powrót do hotelu. Fakultatywnie: rejs po zatoce Guanabara (za dodatkową opłatą na miejscu). Nocleg.

8. DZIEŃ
Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Transfer na lotnisko. Przelot do Salvadoru. Transfer do hotelu. Zakwaterowanie. Czas wolny. Nocleg.

9. DZIEŃ
Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Fakultatywnie: rejs po Zatoce Wszystkich Świętych. Transfer na lotnisko. Wylot do Polski.

10. DZIEŃ
Przylot do Polski.
 


OFERTA PROMOCYJNA ILOŚĆ MIEJSC W PROMOCJI OGRANICZONA
 
TERMIN 10dni  

26.09

 8 610 PLN ZAPYTAM
Cena zawiera: 7 noclegów z hotelach ***, pokoje 2 os z łazienką, wyżywienie:7 sniadań w formie buftu, 1 obia, przelot Warszawa-Salvador_Warszawa i przeloty wewnętrze Salvador-Iguacu, Iguacu -Rio,Rio-Salvador, transport klimatyzowany minivanem lub busem, opika pilota oraz ubezpieczenie KL i NW.

Cena nie zawiera:
Obowiązkowe napiwki i taxy lokalne: ok. 7 USD/ dzień.
Obligatoryjna opłata za przewodnika lokalnego: 70 USD.
Kolacja z pokazem tańca zespołu: 85 USD (wymagane min. 10 osób).
Kolacja w restauracji Churrascaria z pokazem samby: 100 USD (wymagane min. 10 osób).
Rejs po Zatoce Guanabara: 65 USD (wymagane min. 10 osób).
Rejs po Zatoce Wszystkich Świętych: 69 USD (wymagane min. 10 osób).Bilety wstępu ok. 48 USD

WARUNKI UCZESTNICTWAZiomal W Dorzeczu Amazonki


SALVADOR - PÓŁWYSEP ITAPAGIPE - MANAUS - IGUAÇU - RIO DE JANEIRO
Dwa oblicza Brazylii. Zmysłowe Rio de Janeiro - stolica samby, piłki nożnej, miasto nieustającego karnawału - i Salvador z kolonialnymi kościołami. Totalny kontrast z niezbadanymi nadal obszarami Amazonii, gdzie kryje się zaginiona kraina El Dorado i żyją niesklasyfikowane jeszcze gatunki flory i fauny. Przygoda zaczyna się w Manaus, skąd bierze początek większość tras po amazońskiej selwie. Łowienie piranii, tropienie kajmanów, wizyta w wiosce potomków Indian, wszystko w otoczeniu bujnej przyrody dorzecza Amazonki - to atrakcje przewidziane w programie. Potęga przyrody w całym majestacie podczas zwiedzania największych na świecie wodospadów Iguaçu, wpisanych na Listę UNESCO. Trasa w Brazylii: ok. 200 km i 3 przeloty wewnętrzne.

1. DZIEŃ
Zbiórka uczestników na lotnisku. Wylot do Brazylii. Przylot do Salvadoru. Transfer do hotelu. Zakwaterowanie i nocleg.

2. DZIEŃ
Śniadanie. Zwiedzanie SALVADORU, trzeciego co do wielkości miasta Brazylii, położonego na półwyspie, nad Zatoką Wszystkich Świętych. Ojczyzna capoeiry słynie z hucznie obchodzonego karnawału, licznych kolonialnych kościołów i fantastycznych plaż. Wycieczka po Salvadorze: przejazd nowoczesną dzielnicą Barra, przy zatoce z latarnią morską Faro, spacer po historycznej części miasta, z wpisaną na Listę UNESCO Pelourinho z najcenniejszymi budynkami epoki kolonialnej. Obiad. Przejazd na PÓŁWYSEP ITAPAGIPE w Zatoce Wszystkich Świętych. Zwiedzanie kościoła Nosso Senhor do Bonfim. Czas wolny na terenie Mercado Modelo - targu powstałym w 1915 r. w dawnym portowym urzędzie celnym, z wyrobami tradycyjnego rzemiosła. Powrót do hotelu. Fakultatywnie (za dodatkową opłatą na miejscu): kolacja połączona z pokazem tańca w wykonaniu słynnego zespołu Miguel de Santana, w programie tańce religijne, taniec mieczy, capoeira. Nocleg.

3. DZIEŃ
Śniadanie. Czas wolny. Fakultatywnie (za dodatkową opłatą na miejscu): rejs po Zatoce Wszystkich Świętych z wypoczynkiem na plaży na jednej z wysp. Nocleg.

4. DZIEŃ
Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Transfer na lotnisko. Przelot do MANAUS - stolicy Amazonii i ważnego portu morskiego. Przeprawa łodzią do kompleksu położonego wśród lasu deszczowego - Amazon Ecopark Lodge z prywatną plażą. Zakwaterowanie w lodżach. Wyprawa do dżungli, obserwacja i karmienie dzikich zwierząt. Obiad. Wieczorna wyprawa kajakami i tropienie kajmanów. Powrót do lodży. Kolacja i nocleg.

5. DZIEŃ
Śniadanie. Trekking przez amazońską dżunglę ze wspaniałą egzotyczną florą i fauną. Czas na odpoczynek w hamakach. Obiad. Wizyta w wiosce plemienia Cablocos, poznanie ich codziennego życia, kultury i zwyczajów, możliwość zakupu oryginalnych pamiątek. Udział w połowie piranii. Powrót do lodży. Kolacja i nocleg.

6. DZIEŃ
Śniadanie. Fakultatywnie (za dodatkową opłatą na miejscu): wyprawa do miejsca spotkania wód czarnej rzeki Rio Negro i żółtej wody rzeki Solimoes, które tworzą najdłuższą rzekę świata - Amazonkę. Przez kilka kilometrów woda Amazonki jest dwubarwna, gdyż nurty dwóch łączących się rzek za sprawą różnicy prędkości, gęstości, PH i temperatury nie mieszają się ze sobą. Wizyta nad jeziorem January, gdzie można zobaczyć lilie wodne, z których słyną lasy deszczowe. Wizyta na indiańskim jarmarku, gdzie można kupić wyroby wykonane z piór, kości i nasion. Obiad na pokładzie pływającej restauracji. Powrót do obozu. Kolacja i nocleg.

7. DZIEŃ
Śniadanie. Kąpiel w rozlewiskach rzeki Rio Negro, opalanie na prywatnej plaży ośrodka. Wykwaterowanie. Transfer do Manaus. Przelot do Iguaçu. Transfer do hotelu i nocleg.

8. DZIEŃ
Śniadanie. Wyjazd na wycieczkę do wodospadów Iguaçu, na granicy z Argentyną, jednego z największych cudów natury w Ameryce Południowej. Składa się z 270 kaskad, a jego szerokość dochodzi do 2500 m. Spacer szlakiem przez kanion z panoramą 240 wodospadów. Przejazd szklaną windą na szczyt klifu. Lasy po obu brzegach rzeki to tereny Parku Narodowego Iguaçu, lasu tropikalnego, który figuruje na Liście UNESCO. Powrót do hotelu i nocleg.

9. DZIEŃ
Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Wizyta po argentyńskiej stronie wodospadów w Narodowym Parku Iguaçu. Przejazd mostem Tancredo Neves. Przejażdżka kolejką przez teren parku aż do szlaku. Spacer lasem tropikalnym nad rzeką i podziwianie wodospadów z platformy widokowej przy Diabelskiej Gardzieli, gdzie spadające z 90-metrowego urwiska wody 14 wodospadów rozbijają się z hukiem i tworzą magiczne tęcze. Transfer na lotnisko. Przelot do RIO DE JANEIRO. Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg.

10. DZIEŃ
Śniadanie. Przejazd malowniczą trasą wzdłuż laguny Rodrigo de Freitas do podnóża góry Corcovado. Przejazd kolejką linową na szczyt, gdzie na wysokości ponad 700 metrów n.p.m. znajduje się statua Chrystusa Zbawiciela - symbol miasta, w 2007 r. uznany za siódmy cud świata. Wjazd kolejką linową na górującą nad miastem Głowę Cukru, z której rozciąga się przepiękna panorama na zatokę Guanabara, plaże Copacabana, Leblon i Ipanema. Powrót do hotelu. Fakultatywnie: kolacja w Churrascaria, restauracji specjalizującej się w potrawach mięsnych, połączona z pokazem samby. Nocleg.

11. DZIEŃ
Śniadanie. Wycieczka panoramiczna po RIO DE JANEIRO: park Flamengo, jeden z największych parków miejskich świata, Maracana - jeden z największych stadionów piłkarskich; Lapa Arches - dawne akwedukty, Muzeum Sztuk Pięknych, Sambodrom, gdzie w czasie karnawału odbywa się słynna parada tancerzy samby. Zwiedzanie katedry Metropolitana. Przerwa na placu Marechal Floriano z zabytkami architektury francuskiej z XX w. Powrót do hotelu. Fakultatywnie (za dodatkową opłatą na miejscu): fawele - brazylijskie dzielnice biedy, ale również najlepszych szkół samby, miejsce, skąd wywodzi się wielu brazylijskich mistrzów piłki nożnej. Powrót do hotelu. Nocleg.

12. DZIEŃ
Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Transfer na lotnisko i wylot do Polski.

13. DZIEŃ
Przylot do Polski.

Wydarzenia:
2 grudnia – Narodowy Dzień Samby.

Świadczenia:
11 noclegów: 8 w hotelach *** na trasie i 3 w lodży Amazon Ecopark; 2-os. pokoje (możliwość 1 dostawki) z łazienkami; wyżywienie: 11 śniadań (bufet), 3 obiady, 3 kolacje; przelot na trasie Warszawa – Salvador, Rio de Janeiro – Warszawa; 3 przeloty wewnętrzne: Salvador – Manaus, Manaus – Iguacu, Iguacu – Rio de Janeiro; transport klimatyzowanym autokarem lub mini-busem, łodziami; opieka pilota; ubezpieczenie KL i NW.

Bilety wstępu i przewodnik lokalny: ok. 140 USD.

Uwagi:
1. Zniżka za 1. dziecko do 18 lat: 300 PLN.
2. Obowiązkowe napiwki i taksy lokalne: ok. 5 USD/dzień.
3. Wycieczki fakultatywne (wymagane min. 10 osób): jezioro January (uzależniona od poziomu wód), targ indiański: ok. 80 USD, kolacja z pokazem samby w Salvadorze: ok. 130 USD, kolacja w Churrascaria w Rio de Janeiro ok. 135 USD, rejs po Zatoce Wszystkich Świętych ok. 70 USD, Fawele: ok. 75 USD.

OFERTA PROMOCYJNA ILOŚĆ MIEJSC W PROMOCJI OGRANICZONA
 

TERMIN 13 dni  
24.01 13 190 PLN ZAPYTAM
28.02 13 190 PLN ZAPYTAM

 

WARUNKI UCZESTNICTWA


Z caipirinhą w ręku, z sambą w sercu

Dzień 1
Zbiórka przy stanowisku odpraw na 2 godz. przed wylotem samolotu w hali odlotów na lotnisku im. F. Chopina w Warszawie. Wylot do Salvador de Bahia przez jeden z europejskich portów lotniczych. Po przylocie na lotnisko transfer do hotelu, zakwaterowanie, kolacja i nocleg.

Dzień 2
Po śniadaniu zwiedzanie Salvador de Bahia - najlepiej zachowanego kolonialnego miasta Brazylii, które do 1763 roku było stolicą portugalskiego Nowego Świata. Ze względu na znaczny napływ niewolników afrykańskich w połowie XVI wieku, Salvador de Bahia stał się kolebką kultury afro - brazylijskiej, a dzisiejsza atmosfera miasta przesycona jest dawnymi wpływami Czarnego Lądu. Niewolnicy afrykańscy przywieźli ze sobą wspaniałą muzykę, tajemniczą religię Candomblé, w której bóstwa afrykańskie w mistyczny sposób łączą się z katolicyzmem oraz widowiskową capoeirę, która jest mieszanką tańca i sztuki walki, do której rytm wybija tradycyjny afrykański berimbau. Zwiedzanie Salvadoru rozpoczniemy od jego historycznej części, Pelourinho, wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Plac ten jest dziś sercem Salvadoru, a wcześniej był głównym miejscem handlu niewolnikami. Odwiedzimy min. Muzeum Afro - Brazylijskie oraz najbogatszy kościół barokowy na świecie Igreja do Sao Francisco. Następnie udamy się do Casa do Benin - galerii i jednocześnie muzeum, które skupia pokaźną kolekcję sztuki afro - brazylijskiej i jest ważnym ośrodkiem kultywacji tych dwóch tradycji. Miejską windą Elevador de Lacerda z 1863 roku zjedziemy do położonego ok. 70m niżej Dolnego Miasta (Cidade Baixa) na krótki spacer wzdłuż nabrzeża. Będzie również czas na zakup regionalnych pamiątek na największym targowisku Salvadoru tzw. Mercado Modelo. W trakcie zwiedzania przerwa na lunch (lunch w cenie). Po zwiedzaniu powrót do hotelu i nocleg. W tym dniu przejedziemy ok. 100 km.

Dzień 3
Po śniadaniu transfer na lotnisko, a następnie przelot do Manaus, z którego położenie w miejscu, gdzie spotykają się trzy największe dopływy Amazonki, uczyniło strategiczny punkt tego regionu i ważną turystyczną bazę wypadową. Manaus, które zamieszkuje ponad milionowa populacja, jest ważnym międzynarodowym portem morskim i stolicą Amazonii. Odwiedzimy tu: Mercado Municipal - lokalny bazar z produktami regionalnymi, rękodziełem, pamiątkami, ale przede wszystkim jest to targowisko gdzie można nabyć prawie wszystko poczynając od wszelkiego rodzaju egzotycznych owoców, aromatycznych ziół, na produktach elektronicznych skończywszy. Nieopodal znajduje się Porto Flutuante (Pływający Port) - skonstruowany przez angielskich inżynierów w 1902 roku. Dalej przejedziemy nabrzeżnymi hałaśliwymi i zatłoczonymi ulicami portowymi aż do gmachu Teatro Amazonas - opery amazońskiej; neoklasycystycznej budowli ukończonej w 1896 roku, która jako miejsce reprezentacyjne zyskała przepiękny wystrój. Transfer łódkami do lodge w Amazonii, zakwaterowanie, obiadokolacja i czas wolny. W tym dniu przejedziemy ok. 70 km.

Dzień 4
Po śniadaniu udamy się do rezerwatu małp, prowadzonego przez rządową organizację IBAMA, gdzie umieszczane są zwierzęta konfiskowane z nielegalnego handlu. Tu przechodzą kwarantannę, są leczone pod okiem weterynarzy i w dobrej kondycji wypuszczane z powrotem do dżungli. Będziemy mogli obserwować małpy podczas ich karmienia, robić fotografie i filmować ssaki. Należy pamiętać, ze zwierzęta te żyją na wolności, zatem w zależności od możliwości obserwacja ssaków może być przeniesiona na inny dzień pobytu w dżungli. W trakcie wycieczki zatrzymamy się na lunch w restauracji (dodatkowo płatny). Następnie powrót do lodge. Czas wolny, a po kolacji udamy się na wieczorna przejażdżka czółnem na spotkanie oko w oko z aligatorami, podczas której towarzyszyć nam będą nocne odgłosy dżungli. W świetle pochodni zauważyć można czerwone, świecące tuż nad wodą punkty - to oczy aligatorów. Po tej ekscytującej wyprawie powrót na nocleg w lodge. W tym dniu przejedziemy ok. 50 km.

Dzień 5
Po śniadaniu kolejna wyprawa w głąb amazońskiej dżungli na ekscytujące spotkanie z otaczającą nas dziką przyrodą. Powrót na lunch w lodgach, a po krótkim odpoczynku udamy się z wizytą do typowej amazońskiej chaty, zamieszkiwanej przez tzw. caboclos - czyli brazylijskich metysów będących potomkami miejscowych Indian oraz Europejczyków. Nazwa ta w języku Indian Tupi oznacza „ten, który przyszedł z lasu”. Każdego roku w dniu 24 czerwca świętuje się Dia do Caboclo (Dzień Caboclo), który jest jednocześnie oficjalnym świętem stanu Amazonas. W trakcie naszej wizyty poznamy codzienne zwyczaje współczesnych caboclos, będzie również możliwość wspólnego łowienia piranii razem z tubylcami. Powrót do lodge, kolacja i nocleg. W tym dniu przejedziemy ok. 40 km.

Dzień 6
Po śniadaniu wycieczka łódkami na spotkanie rzek (Encontro das Aguas): Rio Negro (Czarna rzeka), której ciemne wody spotykają się z jasnymi wodami Solimões (górnej części Amazonki). Obie rzeki przez około 20km płyną w jednym korycie jednakże ich odmienne barwy nie mieszają się ze sobą. Z pokładu łodzi będziemy podziwiać to niecodzienne zjawisko. Lunch w trakcie wycieczki (wliczony w cenę). Powrót do Manaus, a następnie przelot do stolicy Brazylii - miasta Brasília. Transfer do hotelu, zakwaterowanie, czas wolny i nocleg. W tym dniu przejedziemy ok. 70 km.

Dzień 7
Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie Brasíli. Stolica Brazylii została tu przeniesiona w 1960 roku z Rio de Janeiro i została zbudowana od podstaw w niecałe cztery lata. Autorami tego niezwykle futurystycznego projektu miasta są brazylijscy architekci Oscar Niemeyer oraz Lucio Costa, którzy zaprojektowali Brasílię tak, aby z lotu ptaka przypominała samolot. Wzdłuż „skrzydeł” samolotu rozlokowano budynki mieszkalne, wzdłuż „kadłubu” - budynki użyteczności publicznej, a w miejscu „kabiny” - budynki rządowe. Ciekawe rozwiązania urbanistyczne, nowoczesne, wręcz „kosmiczne” projekty najważniejszych budynków w mieście sprawiły, iż Brasília, jako jedyne miasto powstałe w XX wieku, została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W trakcie naszej wycieczki zobaczymy najważniejsze punkty miasta: futurystyczną Katedrę, zbudowaną na wzór korony cierniowej Chrystusa; sanktuarium Dom Bosco; wysoką na 75m Wieżę Telewizyjną; Praça dos Três Poderes - plac, który reprezentuje trzy siły Brazylii: prezydenta, rząd oraz sądownictwo; JK Memorial - muzeum poświęcone założycielowi miasta, byłemu prezydentowi Brazylii oraz twórcy jej stolicy Juscelino Kubitschekowi; najważniejsze budynki rządowe (min.: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Panteon, Pałac Alvorada oraz Jaburu, będące siedzibami prezydenta i vice prezydenta, rejon ambasad, sektor wojskowy). W trakcie zwiedzania miasta lunch (wliczony w cenę). Po zwiedzaniu transfer na lotnisko w Brasíli, a następnie przelot do Foz do Iguaçu. Transfer do hotelu, zakwaterowanie i nocleg. W tym dniu przejedziemy ok. 100 km.

Dzień 8
Śniadanie w hotelu, a następnie przejazd do Parku Narodowego Iguazu na zwiedzanie argentyńskiej części słynnych na całym świecie wodospadów, których nazwa w języku Indian Guaraní oznacza „wielką wodę”. Przejedziemy przez „most braterstwa” (konieczne jest zabranie paszportu z hotelu, gdyż za mostem przekracza się granicę brazylijsko - argentyńską). Następnie wyznaczonymi szlakami i w ekologicznej kolejce będziemy odkrywać tajemnice tropikalnego lasu deszczowego, a naszym oczom ukażą się przepiękne widoki wodospadów; przejdziemy trasę ok. 2km pomostem aż do tarasu widokowego, z którego zachwycimy się pięknem największego wodospadu Iguazu - Garganta del Diablo (Diabelska Gardziel), mającego ponad 70m wysokości. Lunch na terenie parku (wliczony w cenę). Dla chętnych jako opcja wodne safari (dodatkowo płatne ok. 80 USD, opis poniżej). Powrót do hotelu w części brazylijskiej wodospadów i nocleg. W tym dniu przejedziemy ok. 100 km.

Dzień 9
Śniadanie w hotelu, a następnie zwiedzanie brazylijskiej strony wodospadów Iguaçu. Spacer po szlaku, w trakcie którego będziemy podziwiać wspaniałe kaskady wody, spływające z różnych wysokości, jednakże głównym celem naszej wyprawy będzie ponowne spotkanie z największym wodospadem Iguaçu - Garganta del Diablo. Huk spadających z bazaltowej półki mas wody i wszechobecna mgiełka jest niezapomnianym przeżyciem. Na koniec winda zawiezie nas na górny poziom wodospadów i raz jeszcze będzie okazja do zrobienia kolejnych wyjątkowych zdjęć. Transfer na lotnisko oraz przelot do Rio de Janeiro. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja i nocleg. W tym dniu przejedziemy ok. 50 km.

Dzień 10
Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Rio de Janeiro, określanego przez Brazylijczyków jako a cidade maravilhosa - wspaniałe miasto, które tętni życiem przez całą dobę. Samba, futbol oraz skąpane w słońcu plaże Copacabana i Ipanema to najsłynniejsze wizytówki Rio, które najlepiej obrazują radosny i gorący temperament jego mieszkańców. Kolejką udamy się na szczyt góry Corcovado (pol: Garbus, 710m n.p.m.), gdzie znajduje się słynny, wysoki na 38m posąg Chrystusa Zbawiciela. W 2007 roku uznano go za jeden z siedmiu nowych cudów świata. Ze szczytu wzgórza Corcovado rozpościera się wspaniały widok na panoramę Rio de Janeiro. Przystanek na lunch, a następnie skierujemy się ku „czerwonej plaży” - Praia Vermelha, skąd kolejka linowa zawiezie nas na sam szczyt wzgórza Pão de Açúcar (pol: Głowa Cukru, 396m n.p.m.). Widok rozpościerający się ze szczytu Głowy Cukru zapiera dech w piersiach i udowadnia czemu Rio nazywane jest wspaniałym miastem. Powrót do hotelu, nocleg. W tym dniu przejedziemy ok. 50 km.

Dzień 11
Po śniadaniu przejazd do centrum miasta. Po drodze przejedziemy obok słynnej „świątyni” futbolu - stadionu Maracanã, który do dziś posiada światowy rekord frekwencji (200 tys. widzów na mecz), uważanego za największy tego typu obiekt na świecie. W kraju, w którym piłka nożna jest niemalże religią, wielu nazywa go nawet Świątynią Bogów. Następny udamy się do Sambodromu - to właśnie tutaj co roku korowody barwnych tancerzy samby prezentują swoje umiejętności w trakcie najsłynniejszego karnawału na świecie. W centrum Rio zwiedzimy nowoczesną Katedrę w kształcie piramidy oraz plac Cinelândia - centrum kulturalne Rio de Janeiro. Okolice placu skupiają najważniejsze budynki miasta min.: Teatr Narodowy, Bibliotekę Narodową czy Muzeum Sztuk Pięknych. Lunch, a następnie powrót do hotelu. Czas wolny na plażowanie, zakup pamiątek lub wycieczki fakultatywne (dodatkowo płatne, opis poniżej). Nocleg w hotelu w Rio de Janeiro. W tym dniu przejedziemy ok. 50 km.

Dzień 12
Śniadanie. Dzień wolny na plażowanie na słynnej Copacabanie! Wieczorem dla chętnych jako opcja samba show (opis poniżej). Obiadokolacja, nocleg w hotelu w Rio de Janeiro.

Dzień 13
Po śniadaniu, aż do momentu wykwaterowania, czas wolny. Wieczorem transfer na lotnisko i lot powrotny do Polski (przez jeden z europejskich portów lotniczych). Dokładne godziny zbiórki poda pilot Rainbow Tours na miejscu.

Dzień 14
Przylot do Warszawy na lotnisko im. F. Chopina.

Uwaga! Kolejność zwiedzania może ulec zmianie (zwłaszcza jeśli chodzi o zwiedzanie Parku Narodowego w Manaus). Prosimy o zabranie odpowiedniej odzieży (kurtek ortalionowych, długich spodni i cienkiej bluzki z długim rękawem na spacer po dżungli) oraz obuwia antypoślizgowego (np.: sandały trekkingowe lub tenisówki - śliskie kamienie w pobliżu wodospadów!). Przydatny będzie również repelent na owady. Na terenie Amazonii konieczne jest ważne szczepienie przeciwko żółtej febrze (w żółtej książeczce Sanepidu).

Termin oznaczony kolorem zielonym jest terminem już potwierdzonym

Ceny promocyjne, ilość miejsc w promocji ograniczona !

TERMIN

14 dni

 

07.11 - 20.11 13 350 zł zapytam
21.11 - 04.12 13 290 zł zapytam
26.12 - 08.01 13 590 zł zapytam
09.01 - 22.01 13 119 zł zapytam
23.01 - 05.02 13 350 zł zapytam
06.02 - 19.02 13 350 zł zapytam
20.02 - 05.03 13 819 zł zapytam
06.03 - 19.03 13 290 zł zapytam
20.03 - 02.04 13 290 zł zapytam
24.04 - 07.05 13 290 zł zapytam

Cena obejmuje: przelot samolotem rejsowym do Brazylii - Salvador de Bahia oraz Rio de Janeiro - Polska (przez jeden z europejskich portów lotniczych), transfery: lotnisko - hotel - lotnisko, program jw., przeloty wewnętrzne: Salvador de Bahia - Manaus - Brasília - Foz do Iguaçu - Rio de Janeiro, zakwaterowanie w hotelach j.w.: 12 rozpoczętych dób hotelowych, wyżywienie: śniadania i obiadokolacje albo lunch albo lunch box (napoje do posiłków dodatkowo płatne), opiekę pilota, pakiet ubezpieczeniowy TU Europa (NNW, KL, CP, Assistance i bagaż).

Cena nie obejmuje: wycieczek fakultatywnych dla chętnych (jak w opisie), opłat lotniskowych, podatków wylotowych z Brazylii (ok. 40 USD); dodatkowych posiłków i napoi oraz zwyczajowych napiwków i innych wydatków osobistych. Orientacyjny koszt udziału w programie to ok. 160 USD + ok. 50 USD na napiwki dla lokalnych przewodników, kierowców, bagażowych.

MIEJSCOWOŚCI

Angra dos Reis
Tylko 2 godziny drogi od Rio de Janeiro znajduje się to magiczne miejsce złożone z setek maleńkich i trochę większych wysepek otoczonych wspaniałymi plażami z uroczymi zatoczkami, oblewanych ciepłymi wodami Atlantyku. Pomiędzy wysepkami rozciągają się wąskie mostki umożliwiające przemieszczanie się. Miasto Angra jest portem rybackim. Hotele usytuowane są na przedmieściach.
Buzios
Miasteczko położone na półwyspie, około 2 godzin drogi od Rio de Janeiro, poszczycić się może 27 słonecznymi plażami i bogatym życiem nocnym w niezliczonych klubach, restauracjach i barach. Mała wioska, jaką kiedyś było Buzios przekształciło się w wyrafinowany, modny kurort, w którym nie ma wielkich hoteli, tylko urocze niewielkie, bardzo przytulne hoteliki nazywane przez Brazylijczyków pousadas.
Foz do Iguacu
Spadająca z wysokości 80 m rzeka Iguacu tworzy 275 oddzielnych mniejszych wodospadów. Większa część wodospadów znajduje się już w Argentynie, gdzie można podziwiać wodospady z bliska, natomiast na terenie Brazylii z obszaru parku narodowego można oglądać całe wodospady z daleka, co wywiera ogromne wrażenie. Przy wodospadach położone jest miasteczko Foz do Iguacu.
Manaus
Stolica Amazonii, położona w dżungli nieopodal miejsca gdzie łączą się rzeki Rio Negro i Amazonki. Miasto to jest wspaniałą bramą do ekscytujących wypraw w głąb największego i najważniejszego lasu deszczowego świata. W mieście znajdują się pływające doki dostosowujące się do zmian stanu wody na Amazonce. Manaus jest ważnym międzynarodowym portem morskim, mimo iż do morza dzieli je 1500 km.
Rio de Janeiro
Jedno z najpiękniej na świecie położonych miast – „wciśnięte” pomiędzy malownicze, urwiste wzgórza, nad zatoką Guanabra, założone zostało w 1555 roku. Nazywane jest „a cidade maravilhosa” – wspaniałe miasto. Najsłynniejszą plażą miasta jest łącząca około 3 km Copacabana. Charakterystycznymi punktami krajobrazu miasta są 2 wzgórza: „Głowa Cukru” oraz Corcovado ze statuą Chrystusa na szczycie. W mieście zachowały się liczne zabytki z okresu kolonialnego. Znajduje się tutaj również największy stadion sportowy na świecie – Maracana, mieszczący 200 tyś. widzów. Współczesne Rio de Janeiro jest miastem bardzo nowoczesnym, o śmiałych rozwiązaniach architektonicznych wybitnych brazylijskich projektantów. Jedną z największych atrakcji turystycznych miasta jest karnawał, co roku trwający przez 4 dni poprzedzające Środę Popielcową. W zabawach uczestniczy około 5 mln osób. Tańczy się narodowy brazylijski taniec – sambę. Mniej zamożnym turystom Rio zaoferować może wiele niedrogich restauracji, darmowe plaże, a przede wszystkim przyjazną atmosferę i mnóstwo atrakcji do zwiedzania.
Salvador
Salvador nazywany jest czasami ?czarnym Rzymem ze względu na swoją obfitość życia religijnego z dużym udziałem afrykańskiej tradycji i niezwykłej kultury do dziś kultywowanej przez czarnych mieszkańców miasta. Inni z kolei nazywają Salvador miastem szczęścia tam rytm sam zmusza stopy do tańca, spontaniczność i uśmiechy są wręcz zaraźliwe. To do tego miasta Brazylijczycy z całego kraju przyjeżdżają po to, aby poczuć najmocniej smak brazylijskiego życia.
 

 

MIESIĄC

STY

LUT

MAR

KWI

MAI

CZE

LIPl

SIE

WRZ

PAŻ

LIS

GRU

w dzień

30

30

29

27

26

25

25

25

25

26

26

28

w nocy

23

23

23

21

20

18

18

18

18

20

20

22

godz słonecznych

7

7

7

6

6

6

6

7

5

5

6

6

dni deszczowych

13

11

9

9

6

5

5

4

5

11

10

12

woda

25

25

26

25

24

23

22

22

22

22

23

24

 

 

 

| Noclegi | Niezbędnik Podróżnika | Galeria zdjęć | Mapy | Hotele | Uzdrowiska | Pogoda | Nurkowanie | Kolonie-obozy |